Jak zostać architektem wnętrz?

work-2196609_960_720

Zawód architekta wnętrz jest ostatnimi czasy bardzo modny. Wielu młodych ludzi chciałoby nim zostać i projektować mieszkania oraz domy. Rzeczywistość jednak może się nieco różnić od naszych wyobrażeń. Co trzeba zrobić i co trzeba mieć, by móc zostać architektem wnętrz?

Profesja, jaką zajmują się architekci wnętrz, przybrała na popularności dzięki serialom obyczajowym, które ukazują ją w bardzo korzystnym świetle. Warto jednak wiedzieć, jaką drogę należy przebyć, by móc cieszyć się mianem architekta wnętrz.

zawód architekt

1. Studia kierunkowe – tego nie da Ci żaden kurs.

Często słyszy się, że można pójść na kurs i zostać architektem. To jednak wielka nieprawda. Żaden kurs nie jest w stanie zastąpić porządnych studiów kierunkowych. A stają przed nami trzy możliwości studiowania architektury wnętrz. Pierwsza to studia inżynierskie na politechnice – można powiedzieć, że są one najporządniejsze pod względem technicznym spośród wszystkich opcji. Druga droga prowadzi przez Akademię Sztuk Pięknych, w której będziemy mogli rozwijać swoją oryginalność i wyobraźnię jednak kosztem techniki. Trzeci filar to szkoły prywatne, ale o nich wypowiadać się mogą wyłącznie ich absolwenci – każda szkoła bowiem rządzi się własnymi prawami.

2. Cechy osobowości i kompetencje

Jak wiadomo dobrym architektem nie będzie każdy, kto ukończy studia kierunkowe. Trzeba posiadać zestaw cech osobowościowych i kompetencji, których raczej nie da się nauczyć na studiach. Po pierwsze – architekt wnętrz powinien być odważny, by nie bać się realizować najbardziej wymagających projektów, po drugie – musi być kontaktowy i otwarty – by móc szczerze i bez ogródek rozmawiać z Klientami. Po trzecie – musi umieć walczyć o swoje – by po studiach móc znaleźć dobrą pracę w zawodzie. Po czwarte – musi mieć po prostu talent i smykałkę do projektowania i wcielania swoich pomysłów w życie. I po piąte – nie może być odrealniony – musi wiedzieć, że nie każdy projekt jest do zrobienia i nie każda konstrukcja nadaje się do wybudowania.

architekt

Dopiero gdy uświadomimy sobie, jakie cechy nosimy, powinniśmy podejmować decyzję o wybraniu tych a nie innych studiów. Są one czasochłonne i bardzo wymagające. Chyba nie chcemy, by nasz wysiłek poszedł na marne?