Jaka powinna być idealna ekspozycja mieszkania?

jaka-powinna-byc-idealna-ekspozycja-mieszkania-2

Ekspozycja mieszkania to nic innego, jak zwrócenie jego poszczególnych pomieszczeń w różne kierunki stron świata. Okazuje się, że wybierając mieszkanie, można i powinno się zwracać szczególną uwagę na ekspozycję. Dlaczego?

Dzięki idealnie skomponowanej ekspozycji różnych pokoi w naszym mieszkaniu może żyć się znacznie lepiej i wygodniej. Wszystko za sprawą słońca, a więc i światła oraz ciepła, które wraz z nim „wędrują” w ciągu dnia po niebie, po kolei naświetlając budynek, w którym mieszkamy. Kiedy zdecydujemy się na mądry zakup lokalu, który spełnia określone warunki ekspozycyjne, możemy mieć pewność, że rytm dnia w nim będzie niezaburzony i naturalny. Jednak jak to osiągnąć?

Okazuje się, że sprawa ta jest dość kłopotliwa. Nie wszystkie mieszkania bowiem tworzy się z dbałością o idealną ekspozycję – jest to przecież niemożliwe, aby każdy z lokali w budynku posiadał rozkład idealny względem czterech stron świata. Jeśli więc nie uda nam się znaleźć gniazdka, które spełniać będzie wszystkie poniższe punkty, nie przejmujmy się i postarajmy się wybrać takie, które spełnia choć jeden – w naszym odczuciu najważniejszy – punkt.

A jaka powinna być idealna ekspozycja?

 

Sypialnia / sypialnie

jaka-powinna-byc-idealna-ekspozycja-mieszkania-1Kwestia sypialni jest raczej logiczna i prosta. Okna powinny być wyprowadzone na stronę wschodnią, ewentualnie południowo-wschodnią. Jako, że z sypialni korzystamy głównie w nocy, a chcielibyśmy utrzymać naturalny rytm dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, by słońce nas rano budziło i kilka godzin później znikało za linią dachu, nie pozwalając naszej sypialni na przegrzanie się w ciągu dnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy budzili się regularnie, a wieczorem unikniemy problemów z zaśnięciem.

 

Kuchnia

W przypadku kuchni warto pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze to w niej gotujemy, a podczas gotowania temperatura w pomieszczeniu znacznie wzrasta. Po drugie – to w kuchni przechowujemy produkty spożywcze i nierzadko również leki, które nie mogą być wystawione na słońce lub zbyt wysoką temperaturę. W takim układzie najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie kuchni w ekspozycji północnej lub północno-wschodniej, z ograniczonym dostępem do światła słonecznego.

 

Salon / Pokoje do zabawy dla dzieci

Salon i pokoje dziecięce to miejsca, w których w ciągu dnia zawsze dużo się dzieje i chcielibyśmy, aby były jak najdłużej jasne, co pozwoli nam nie używać tak dużo światła elektrycznego. W związku z tym najlepszym rozłożeniem ich będzie ekspozycja zachodnia, południowa lub po prostu południowo-zachodnia.

 


Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.walendowpark.pl