Pawilony handlowe i kontenery jako przykłady innowacyjnego budownictwa

pawilony-handlowe-i-kontenery-przyklady-innowacyjnego-budownictwa-1
źródło: http://mastertec.biz.pl/pawilony.html

Z roku na rok na popularności zyskują innowacyjne technologie budowlane, z których wyróżnia się między innymi tzw. „Budownictwo Modułowe”. Konstrukcje złożone z kontenerów czy pawilon handlowe powstają tanim kosztem, o wiele szybciej niż ich murowane odpowiedniki.

Pawilony Handlowe – tanie lokum dla biznesu

Pawilony świetnie sprawdzają się w roli małych punktów usługowych czy sklepów. Można zdecydować się na konstrukcję standardową lub zlecić specjalistycznej firmie wykonanie pawilonu jak najbardziej odpowiadającego naszym oczekiwaniom. Pawilony handlowe podobnie jak konstrukcje z kontenerów mieszkalnych i biurowych są łatwe w budowie, demontażu i transporcie. Brak konieczności kopania fundamentów sprawia, że nie trzeba wielu zezwoleń aby taki pawilon postawić.

Do budowy pawilonów handlowych najczęściej wykorzystuje się płytę obornicką – odmianę płyty warstwowej, która posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne (dzięki okładzinie z ocynkowanej blachy). Pawilony z płyty warstwowej można też, o ile pojawi się taka potrzeba, łatwo rozbudować. Sam proces konstrukcji przebiega szybko i co ważniejsze, bardzo cicho – co nie utrudnia życia sąsiadom obiektu i okolicznym mieszkańcom. Pawilony handlowe najczęściej możemy spotkać w charakterze sklepów osiedlowych, kwiaciarni, myjni samochodowych czy innych obiektów usługowych. Od zewnątrz prezentują się lepiej niż popularne konstrukcje kontenerowe i pewnie dlatego są wybierane częściej jako miejsce sprzedaży towarów i usług.

Kontener – rewolucja w budownictwie modułowym

Od pewnego czasu, popularne w branży transportowej kontenery są wykorzystywane jako alternatywa dla klasycznych budynków czy opisywanych wcześniej pawilonów. Ich standardowe wymiary oraz przystosowanie do przewożenia niemal każdym środkiem transportu, uczynił z nich atrakcyjny element budowy modułowych konstrukcji. Kontenery występują w różnych rodzajach. Najbardziej popularne są autonomiczne kontenery mieszkalne, z wydzieloną łazienką i aneksem kuchennym, które często wykorzystywane są jako przejściowe mieszkania socjalne, czy tymczasowe lokum dla ofiar klęsk żywiołowych. Kontenery socjalne czy biurowe różnią się od mieszkalnych wyposażeniem i raczej przeznaczone są do łączenia w większe, często i piętrowe konstrukcje. Tworzone w ten sposób powierzchnie biurowe są ciekawą alternatywą dla wynajmu drogich pomieszczeń w tradycyjnych biurowcach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z pojedynczego kontenera biurowego, albo połączyć kontener biurowy z kontenerem mieszkalnym. Możliwości jest naprawdę wiele i ogranicza nas tylko nasza inwencja.

Podsumowanie

Konstrukcje wzniesione w ten sposób powstają niezwykle szybko i są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż klasyczne budynki. Łatwy montaż i demontaż to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania, ale nie powinniśmy kierować się założeniem, że konstrukcje tego typu stawiane są tylko na krótki okres czasu. Wykonana z solidnych materiałów konstrukcja z kontenerów może stać długie lata zapewniając standard i komfort bliski pomieszczeniom w klasycznym domu. Kontenery oferowane są w najrozmaitszych kolorach, tak że czasami ciężko na pierwszy rzut oka odróżnić dom wzniesiony w klasyczny sposób od tego złożonego z kontenerowych segmentów.