Wady i zalety schodów stalowych

wady-i-zalety-schodow-stalowych-1

Schody stalowe już dawno przestały być postrzegane jako typ schodów wykorzystywany tylko i wyłącznie w budynkach przemysłowych. Coraz częściej można je zauważyć przy obiektach mieszkalnych lub nawet we wnętrzach domów. Popularność stali związana jest z najnowszymi trendami wśród projektantów wnętrz. Schody metalowe interesują swoją surowością, industrialnym wyglądem oraz łatwością kształtowania.

Rosnąca popularność schodów metalowych powoduje, że wypierane są ich drewniane odpowiedniki. Metale wykorzystywane do tworzenia schodów to przede wszystkim stal, stal kwasoodporna, stal nierdzewna oraz aluminium. Z czego najbardziej trwała jest ta druga – stal kwasoodporna. Nawet po wielu latach użytkowania schody metalowe potrafią nadal dobrze się prezentować oraz zachować swój pierwotny stan. Mimo swojej popularności, zanim ktokolwiek zdecyduje się na zamontowanie takich schodów w swoim domu, powinien zapoznać się z ich wadami i zaletami. Tego typu konstrukcje są zimne i często niemiłe w dotyku. Mogą być również przeszkodą w momencie, gdy w domu wybuchnie pożar — stal jest podatna na bardzo wysokie temperatury. Odkształca się i bardzo szybko się nagrzewa. W przeciwieństwie do schodów drewnianych są również mało sprężyste. W efekcie stopy szybciej się męczą, co może niekorzystnie wpływać na stawy podczas długotrwałego ich użytkowania. Spadające przedmioty łatwiej się rozbijają lub ulegają znacznym uszkodzeniom. Problemem jest także tłumienie dźwięków, gdyż stal nie jest dobrą barierą i przemieszczanie się po schodach bywa zazwyczaj hałaśliwe. W zależności od rodzaju schodów stalowych mogą one wymagać montażu przez specjalistów. Wpływa to także na ich trwałość oraz gwarantuje to, że z czasem nie będą się luzowały.

źródło: https://pl.fontanotshop.com/schody/sklep-przez/schody-stali.html

Konstrukcje metalowe mają także bardzo wiele zalet, które powodują, że warto wziąć je pod uwagę przy wyborze odpowiednich schodów dla projektu domu. Zdecydowanie przewyższają one solidnością swój drewniany odpowiednik i są dużo bardziej wytrzymałe. Materiał jest bardzo trwały i nie wymaga aż takiej uwagi jak schody drewniane, które są podatne na różnego rodzaju czynniki. Z tego też powodu schody stalowe są idealne dla zastosowania zewnętrznego, ponieważ nie są aż tak podatne na działanie pór roku. Stal można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami. Dla ciekawego efektu można zaprojektować schody stalowe ze stopniami szklanymi lub nawet drewnianymi. W ten sposób ciekawie adoptujemy  je do wnętrz, które mają bardziej tradycyjny charakter. Łatwo można także nadać im odpowiedni kształt, otrzymując w efekcie schody spiralne, które będą idealne do małych przestrzeni. Zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach schodów z tego materiału jest często powodowane tym, że wyglądają one na konstrukcje dość lekkie. Znacznie krócej trzeba czekać na ich wykonanie i nie są one skomplikowane w wytworzeniu. Ponadto ich montaż niekoniecznie wiąże się z zatrudnieniem specjalisty. Są one bardzo szybkie i mało problematyczne w instalacji, w zależności od wybranego rodzaju oraz ich kształtu, co jest kolejnym atutem tych metalowych konstrukcji.