Wykańczanie mieszkania pod klucz – z deweloperem czy na własną rękę?

Budowlaniec korzystający z poziomicy

Nie ma nic dziwnego w fakcie, że po zakupie nowego mieszkania, chcielibyśmy jak najszybciej się do niego wprowadzić. W głowach świeżych właścicieli nieruchomości niejednokrotnie pojawiają się jednak wątpliwości – czy zlecić wykończenie pod klucz deweloperowi, czy może wynająć do tego celu inną firmę? Poniżej postaramy się wskazać, które rozwiązanie będzie lepsze w Waszym przypadku!

Współpraca z deweloperem

Deweloperzy – z racji swojej działalności – mają dostęp do tańszych materiałów wykończeniowych. Z tego powodu osoby decydujące się na współpracę z konstruktorami swoich mieszkań mogą liczyć na nieco niższy koszt całkowity wykończenia pod klucz. Istotny może być również czas wykonania prac, który w tym przypadku powinien być znacznie krótszy niż w przypadku korzystania z usług studia projektowo-wykończeniowego.

Jednocześnie musicie jednak mieć na względzie fakt, że jeśli wybierzecie dewelopera, to możliwość indywidualizacji wnętrza będzie zdecydowanie mniejsza. Z pewnością możecie liczyć na samodzielny wybór koloru ścian, wybór prysznica w miejsce wanny czy miejsca osadzenia gniazd.

Przybory do malowania ścian - pędzle i kuwetki

Wykańczanie mieszkania z inną firmą

Skorzystanie z usług firmy projektowej takiej jak np. BB Construction z Gdańska wiąże się z możliwością stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego. Projekt może być naprawdę zindywidualizowany w sporym stopniu, a sam projektant z pewnością uwzględni wszystkie Wasze życzenia i oczekiwania. W tym przypadku możecie także wybierać materiały, łączyć style czy decydować się na rozwiązania, na które deweloperzy niechętnie się decydują.

Firmy wykańczające mieszkania pod klucz oznaczają jednak wyższe koszty, na które nie wszyscy możemy sobie pozwolić. W takim przypadku trzeba także spodziewać się dłuższego terminu realizacji. Niekiedy wykończenie mieszkania może trwać nawet 2 miesiące. Często okazuje się, że warto trochę dołożyć i poczekać – efekt może być naprawdę zdumiewający!

Podsumowanie

Wykończenie mieszkania pod klucz to wyzwanie nie tylko dla wykonawcy, ale też dla właściciela nieruchomości. Decyzja o tym, czy wybrać dewelopera, czy firmę zewnętrzną, powinna być przemyślana i odpowiednio zaplanowana.